„Jestem dumnym Polakiem”

Pod takim tytułem 9 listopada br. w Niepublicznej Szkole Mistrzostwa Sportowego im. Grzegorza Lato w Mielcu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 100-lecia niepodległości Polski. Dzień 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność i wiary w zwycięstwo. Uczestniczenie w obchodach Święta Niepodległości jest wyrazem pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.

W związku z tą rocznicą szkoła została odświętnie udekorowana. Na wielkiej szklanej tafli, która zastępuje ścianę na górnym piętrze, umieszczono ogromnego orła – symbol naszej ojczyzny. Obok jego skrzydeł widniały czerwone serca. Na serduszkach zapisano hasła m.in. ”Jestem dumnym Polakiem, bo żyję w wolnym kraju i mogę się spokojnie uczyć” czy „Jestem dumnym Polakiem, bo z mojej ojczyzny pochodził Papież Jan Paweł II.”

Dzięki bardzo pomysłowej prezentacji multimedialnej, przygotowanej przez uczniów pod opieką pani Elżbiety Żuchowskiej – Pezdy, przypomniano wydarzenia historyczne, które doprowadziły do niepodległości Polski w 1918 r.

Ze szczególnym zainteresowaniem wszyscy obejrzeli fragmenty filmów:”Kawałek historii Polski” i „Niech żyje wolna Polska”.  O godzinie 11.11 w skupieniu i z należytą powagą odśpiewano hymn narodowy.

Uczniowie, dyrekcja i nauczyciele mieli przypięte do odświętnych strojów biało – czerwone rozetki wykonane przez przedstawicieli poszczególnych klas.

Po odśpiewaniu hymnu prowadzący apel odczytał fragmenty przemówienia wygłoszonego z okazji Święta Niepodległości przez Prezydenta Polski Andrzeja Dudę. Na zakończenie uroczystości pani Krystyna Kunert poinformowała o wynikach patriotycznego konkursu ortograficznego,w którym wzięli udział uczniowie. Laureatom wręczono dyplomy pamiątkowe.

Zanim wróciliśmy do klas, odśpiewaliśmy jeszcze kilka znanych i lubianych pieśni patriotycznych. Tę o tytule „Legiony” było pewnie słychać w całym Mielcu!

Opracowali: Tobiasz Bawoł, Eryk Przetacznik 

received_1382786361852456received_2145186492402924

Categories: Aktualności