Literackie prace konkursowe uczniów NSPMS

Uczniowie klas 4-6 NSPMS uczestniczą w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym o tematyce patriotycznej. Przepiękne prace literackie p.n. “Kocham Cię Polsko” wykonali:

1. Bartłomiej Kuroń, kl. 4 – list do Ojczyzny,
2. Szymon Maziarz, kl.5 – dwa opowiadania inspirowane postaciami i wydarzeniami historycznymi,
3. Karol Dyrkacz, kl.6 – wiersz o Ojczyźnie
4. Kamil Miłoś, kl. 6 – wiersz o Ojczyżnie

Poniżej prezentujemy list do Ojczyzny autorstwa Bartłomieja Kuronia z kl. 4

Najukochańsza moja Ojczyzno!

Zastanawiam się, co może zrobić taki mały człowiek, jak ja, aby inni przekonali się, że kocham swój kraj ojczysty… Jak Ci dziękować za wszystko co mam od Ciebie – moja najwspanialsza Ojczyzno?

Mam 9 lat i dopiero zaczynam poznawać Twoją historię, ale już wiem, że mój kraj rodzinny wiele wycierpiał. Jednak znaleźli się Polacy – prawdziwi patrioci, którzy nigdy się nie poddawali i walczyli dla nas o upragnioną wolność.
Uwielbiam poznawać swój kraj rodzinny, zwłaszcza latem, bo wtedy mamy wakacje, a one są dla dzieci wspaniałe. Mogę wtedy nie tylko odpocząć, bawić się z kolegami, ale także poznawać nowe,ciekawe miejsca.

Jestem bardzo dumny z tego, że z mojej Ojczyzny pochodzi tylu wielkich i wspaniałych Polaków, których zna cały świat. To z mojego kraju wywodził się papież – Święty Jan Paweł II, największy Polak w dziejach naszego narodu, który na zawsze pozostanie dla nas wzorem, jak kochać Boga, bliźniego i swą Ojczyznę. Chyba też każdy na świecie słyszał o Robercie Lewandowskim – świetnym piłkarzu, a moim wielkim idolu. Mamy wielu słynnych sportowców, ale wspomnę jeszcze tylko o Adamie Małyszu i Kamilu Stochu, bo to oni sprawili, że polubiłem skoki narciarskie. To dzięki nim świat dowiedział się, gdzie na mapie leży Polska i jak utalentowani ludzie w niej mieszkają.

Polsko! Będę Cię gorąco kochał i obiecuję, że zawsze pozostaniesz w moich myślach i mym małym sercu. Moi rodzice na pewno mi pomogą, abym wyrósł na dobrego Polaka. Mam nadzieję, że jak dorosnę, to będę robił wiele pożytecznych rzeczy dla Ciebie i nigdy nie będę się wstydził, że jestem z Polski.

Categories: Aktualności