Jak wspierać, by nie przeszkadzać? O zmieniającej się roli rodzica sportowego

family-1671088_960_720
Jak wspierać swoje dziecko? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez rodziców – nie tylko sportowców. Odpowiedź wydaje się oczywista – kochać bezwarunkowo i pomagać swojemu dziecku. Sprawa nie jest jednak taka prosta. Co właściwie w tym przypadku oznacza „pomagać”?

Skuteczne wspierania sportowca to jedna z rodzicielskich i trenerskich umiejętności, leżąca u podstaw zdrowego i spokojnego rozwoju każdego zawodnika. Powinna stanowić fundament wszelkich działań rodziców i trenerów chcących pozytywnie wpływać na kariery sportowe, w szczególności młodych zawodników.

Wspieranie ma dwa oblicza – pozytywne i negatywne. Stosunkowo rzadko mówi się o niepożądanych skutkach wspierania. Wspieranie, które „przeszkadza” bliskie jest postawie nadopiekuńczej, kiedy to rodzic „chce bardziej” od swojego trenującego dziecka. Kiedy temat sportu zdominuje rodzinne życie i widzimy w swoim dziecku przede wszystkim zawodnika.

W bieżącym artykule skupimy się na zasadach dobrego i skutecznego wspierania w sporcie, które przynosi pożądane – pozytywne efekty.

Czytaj więcej: http://www.junior.sport.pl/junior/7,143113,21255452,jak-wspierac-by-nie-przeszkadzac-o-zmieniajacej-sie-roli-rodzica.html