Staż trenerski w RC LENS z udziałem dyrektora SMS Mielec i Akademii Stali Mielec

Dyrektor SMS Mielec oraz Akademii Stali Mielec – Zbigniew Hariasz, kolejny raz wziął udział w stażu zagranicznym, tym razem w klubie RC Lens (obecnie 2 liga francuska – 2 miejsce).

Szkolenie udało się zorganizować, dzięki wieloletniej współpracy i przyjaźni z Joachimem Marxem. Odbyło się w dniach 16 – 21.01.2017 r. i uczestniczyli w nim również: Robert Wójcik – trener młodzieżowych reprezentacji Polski U15, U17, Radosław Hołubiec – trener bramkarzy U17 oraz Rafał Lasocki – uczestnik kursu UEFA PRO, były piłkarz Lecha Poznań.

Cały staż miał miejsce w Akademii Klubu RC Lens – La Gaillette (w tłumaczeniu na polski – węgiel).

– Podczas tygodniowego pobytu mieliśmy możliwość obserwacji wszystkich grup szkoleniowych, od 8 lat po I seniorów Akademii RC Lens. Braliśmy udział w zajęciach pierwszego zespołu seniorów, grup młodzieżowych Akademii: U-15, U-17/16, U – 19/18, oraz w treningu bramkarzy grup młodzieżowych i seniorów. Poznaliśmy system szkolenia w Akademii RC Lens. Każdy zespół prowadzony jest przez pierwszego trenera plus trenerów dochodzących do grup (nie są stali) oraz trenera przygotowania motorycznego i bramkarzy. Grupy liczą po 20 zawodników. Zajęcia odbywają się raz dziennie. Po zajęciach porannych młodzi piłkarze jedzą wspólny obiad wraz z zawodnikami i trenerami I zespołu seniorów, natomiast po zajęciach popołudniowych kolację (dotyczyło to zawodników zespołów od U-15 do U-18), którzy mieszkali w internacie na terenie ośrodka Akademii – La Gaillette. Kontrakty zawodowe z najlepszymi zawodnikami podpisywane są od 16 roku życia – relacjonuje dyrektor Hariasz.

W skład Akademii wchodzi 14 boisk trawiastych, w tym 3 płyty sztuczne (1 przykryta halą), kompleks obiektów socjalnych obejmują szatnie, magazyny sprzętu, pralnie, pomieszczenia dla trenerów grup młodzieżowych, gabinety odnowy, siłownie, internat i hotel dla pierwszego zespołu.

Uczestnicy stażu mieli też okazję spotkać się i porozmawiać z dyrektorem sportowym RC Lens – Jocelin Blanchard (byłym kolegą z zespołu Jacka Bąka) oraz dyrektorem Akademii Młodzieżowej Herve Arsene, który przedstawił im jej filozofię szkolenia.

– Obserwując podczas zajęć chłopców widziałem, że mają odpowiednie podejście do tego co robią. Zawodnicy wykonują w pełnym skupieniu te ćwiczenia, które zada im trener. Choćby były najnudniejsze na świecie. Podczas zajęć nikt nie rozmawia, wszyscy myślą tylko o treningu. Dopiero, gdy szkoleniowiec ogłosi krótką przerwę na rozluźnienie – piłkarze podbijają sobie piłkę, konwersują na luzie, uzupełniają płyny w organizmie. Dyscyplina jest wzorowa, chłopcy już są profesjonalistami. Zresztą, bez takiego podejścia nie da się osiągnąć sukcesu. To podstawa, która go jednak wcale nie gwarantuje – nie jest przecież powiedziane, że choćby większość z tych, których widziałem w Akademii RC Lens, coś osiągnie w futbolu. Warunki do tego jednak mają znakomite. Rzecz jasna we Francji najpierw uczy się techniki, a to, co robią z piłką nastolatkowe, zawstydziłoby niejednego naszego ligowca – podkreśla dyrektor Hariasz.

Uczestnicy stażu odwiedzili też Lieve – byłe miejsce pracy Joachima Marxa jako dyrektora ośrodka szkolenia sportowego młodzieży federacji francuskiej, gdzie rozmawiali z trenerami i zawodnikami, którzy pochodzili w większości z klubów Lens, Lille i Valencienes. Takich ośrodków prowadzonych przez federację francuską jest w całej Francji 12. Rozmawiali również z trenerem I zespołu RC Lens – Alain Casanova, gdzie w ponad godzinnej rozmowie poznali filozofię gry jego zespołu oraz pracy i uzyskali wiele bardzo cennych informacji szkoleniowych i organizacyjnych jakie stosuje w zajęciach z seniorami.

Staż zakończył się wspólnym oglądaniem meczu RC Lens – Olympique Nimes na stadionie – Stade Bollaert – Delelis w obecności ponad 22.000 widzów oraz zaproszeniem na konferencję w okresie zimowym do Polski jednego z trenerów RC Lens.

P1100726
Na zdjęciu od lewej: Alain Casanova, Zbigniew Hariasz, Joachim Marx
P1100729
Na zdjęciu od lewej: Zbigniew Hariasz, Joachim Marx
P1100731
Od lewej: Rafał Lasocki , Zbigniew Hariasz, Jocelyn Blanchard, Radosław Hołubiec, Robert Wójcik
P1100733
Od lewej: Radosław Hołubiec, Zbigniew Hariasz, dyrektor Akademii RC Lens – Arsen, Rafał Lasocki , Robert Wójcik

IMG_3243
IMG_322715992212_1071707356309361_1441139245_oP1100593P1100590

Categories: Aktualności