Psychologia sportu

6 elementów, które warto wzmacniać u młodego sportowca

W życiu małego dziecka największym autorytetem są rodzice. To oni kształtują je w procesie wychowania. Ich postawy i podejmowane działania wpływają na każdą dziedzinę życia dziecka, a więc także na „być, lub nie być” w sporcie.

Na co zwrócić uwagę, gdy dziecko zaczyna przygodę ze sportem? Jak nie zrazić dziecka do aktywności? Każdy etap rozwoju rządzi się swoimi prawami. W momencie, gdy dorośli będą myśleli o karierze sportowej swojej pociechy, rywalizacji i sukcesach, dziecko w tym samym czasie będzie myślało o fajnej zabawie z kolegami. Rozumienie potrzeb dziecka i podążanie za nimi pomaga kształtować prawidłowe wartości i postawy. Pozytywne motywowanie obniża lęk i zachęca do podejmowania nowych wyzwań.

Ważne jest też zajęcie się sferą emocjonalną dziecka. Warto poświęcić czas na rozmowy o uczuciach, ich rozumieniu, nazywaniu i wyrażaniu. Radzenie sobie z emocjami ma duży wpływ na odnoszenie sukcesów, nie tylko w sporcie. Wachlarz uczuć pojawiający się w czasie rywalizacji, porażek, sukcesów, trudów i radości, może być trudny do opanowania dla małego człowieka. Z dużą uwagą i delikatnością trzeba być wtedy przy dziecku. Akceptacja, rozumienie i przyzwolenie na przeżywanie różnych stanów to klucz do budowania wiedzy o sobie. Dzięki temu dziecko może odnajdywać satysfakcję w poznawaniu siebie, podejmowaniu nowych wyzwań i wysiłków.

Co warto wzmacniać u młodego sportowca:
poczucie własnej wartości
docenianie wysiłku
akceptacja przegranych
radość z pasji
dalekosiężne wizje osiągnięcia mistrzostwa
wsparcie w każdej sytuacji

Warto zwrócić uwagę, czy wsparcie nie zamienia się w wywieranie presji. Naciski, oczekiwania czy wyrażanie niezadowolenia z osiągnięć, mogą trwale zniechęcić dziecko do uprawiania sportu. Dziecko przegląda się w twarzy rodzica jak w lustrze. Często usatysfakcjonowany rodzic, to szczęśliwy młody sportowiec.

Niezwykle istotna w rozwoju kariery sportowej jest komunikacja. Odpowiednia forma przekazywania informacji zwrotnych jest pomocna w odnoszeniu sukcesów. Dzięki niej możliwa jest analiza działań, modyfikowanie ich, ale także cieszenie się z osiąganych wyników.

W rozwoju kariery sportowej dziecka przychodzi też trudny czas dla rodzica. W pewnym momencie przestaje on być największym autorytetem, bo jego miejsce zajmuje trener. Jak dojrzale przejść przez ten etap? Jak nie walczyć z wiedzą i pozycją trenera? W dojrzałym rodzicielstwie można na jakiś czas usunąć się w cień, ale nigdy nie być biernym obserwatorem.

Rodzice odgrywają niezwykle istotną rolę w rozwoju małego mistrza. Podstawowa wiedza o treningu i psychologii sportu, będzie pomocna w towarzyszeniu młodemu człowiekowi w tej wyjątkowej podróży. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy na kurs ABCPsychologii Sportu.

Aleksandra Pogorzelska, Agnieszka Nowicka
źródło: http://psychologiawsporcie.blogspot.com/2016/11/6-elementow-ktore-warto-wzmacniac-u.html?m=1

Categories: Aktualności