Trening motoryczny Akademii Piłkarskiej Stali Mielec

Do kadry trenerskiej Akademii Piłkarskiej Stali Mielec i tym samym w szeregi Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Mielcu dołączyli trenerzy przygotowania motorycznego: Jacek Żądło i Magda Zambrowska. Jak wygląda ich praca z młodzieżą? Poprosiliśmy Jacka o krótki komentarz.

– Do tej pory pracowałem głównie z biegaczami, teraz mam okazję poszerzyć swoje trenerskie doświadczenie, z czego się bardzo cieszę. Mam nadzieję, że mój trening wpłynie korzystnie na motorykę młodych piłkarzy, a efekty już niebawem będą widoczne na boisku.

 – Na czym tak naprawdę polega trening motoryki?

– Motoryka w sportach wyczynowych jest bardzo ważna. Można powiedzieć, że jest fundamentem do rozwijania umiejętności technicznych i taktycznych. Trening motoryczny kształtuje siłę, gibkość, szybkość, ogólną sprawność  i co najważniejsze w dużym stopniu obniża ryzyko kontuzji. Dziś niemal w każdej profesjonalnej szkole sportowej motoryka odgrywa dużą rolę w przygotowaniu piłkarzy.

– Jak oceniasz pierwsze miesiące pracy w SMS Mielec?

– Jestem bardzo zadowolony zarówno ze współpracy z innymi trenerami jak i młodzieżą.  Z każdym trenerem prowadzącym drużynę, opracowaliśmy plan treningowy, dostosowany do wieku i potrzeb danej grupy. Wyznaczyliśmy sobie cele i będziemy się tego trzymać.

Piłkarze są zdyscyplinowani i aktywni podczas treningu. Często zadają pytania, proszą o indywidualne rady, zestawy ćwiczeń, świadczy to o tym, że świadomość potrzeby i wartości treningu motorycznego jest coraz większa.

– W Szkole Mistrzostwa Sportowego prowadzisz także treningi z siatkarkami, czy różni się od treningu z piłkarzami?

– tak pracuję też z siatkarkami SMS UKS Szóstka Mielec. Trening z nimi różni się z pewnością od piłkarzy. Choćby tym, że większy nacisk kładziemy na górną partię ciała: ręce, ramiona itd. Jednak cel treningu jest ten sam – odpowiednio rozgrzać mięśnie, zwiększyć ich wytrzymałość, sprawność i elastyczność.

 

Jacek Żądło – mielecki lekkoatleta, Reprezentant Kadry Narodowej, Finalista Mistrzostw Europy, 4-krotny medalista Mistrzostw Polski na 3000m prz.

Magda Zambrowska – jedna z czołowych zawodniczek w Polsce na 400m przez płotki.

Categories: Aktualności