Kilka słów o pływakach SMS Mielec

Obok piłki nożnej i siatkówki w Szkole Mistrzostwa Sportowego swoją sportową pasję rozwijają także pływacy: Maksymilian Cerlich i Kinga Niziołek, którzy występują w mieleckim Klubie Pływackim IKAR. O ich odpowiednie przygotowanie dba trener Bogusław Omiotek, który sam uprawiał pływanie wyczynowo przez 14 lat: 10 lat w FKS Stal Mielec, 4 lata w AZS AWF Warszawa. Trener w kilku zdaniach podsumował trening z naszymi uczniami.

Ile czasu trenujecie?

– Zawodnicy w tygodniu mają 11 treningów w wodzie i 5 treningów na lądzie, w tym trening wytrzymałości siłowej. Trenują od poniedziałku do soboty. Zaczynamy od porannych godzin, już o 5.45 wszyscy czekają w wodzie na basenie.

Jakie cechy według Pana powinien posiadać dobry pływak?

–  Jeśli mówimy o cechach motorycznych, to z pewnością są to: wytrzymałość, gibkość, koordynacja i siła. Jeśli do tego dojdą cechy charakteru takie jak: systematyczność, punktualność, pracowitość i odporność na stres, to według mnie idealne podłoże do rozwoju mistrza w pływaniu.

Jak Pan zatem ocenia początkową karierę sportową uczniów SMS-a – Maksymiliana i Kingi?

–  Wszystko jeszcze przed nimi. Wyniki w wieku juniorskim to preludium do kariery sportowej. Należy jednak podkreślić, że ich dotychczasowe osiągnięcia, a przypomnijmy było to: Mistrzostwo Polski Juniorów 16  Maksymiliana oraz 6 miejsce Kingi, są efektem ich bardzo dobrej pracy treningowej przy dużym wsparciu rodziców. Dla mnie osobiście Mistrzostwo Polski Maksymiliana w br. to jeden z największych, jak do tej pory, sukcesów zawodowych, który z pewnością mobilizuje do dalszej pracy.

Każda sportowa pasja wymaga poświęcenia, z pewnością pływanie także. Życzymy zatem naszym pływakom i trenerowi wytrwałości i jak najlepszych wyników w kolejnych zawodach.

Categories: Aktualności