Zasady żywienia młodego zawodnika w pigułce

Każdy młody sportowiec będący w okresie ciągłego wzrostu, potrzebuje dostarczenia wielu cennych składników odżywczych, zwłaszcza gdy trenuje. Liczy się nie tylko ilość, ale również jakość posiłków oraz czas ich przyjmowania.

Udowodniono, że dzieci, które jedzą lepiej, uczą się lepiej. Zarówno w szkole, jak i na boisku piłkarskim, wymagana jest koncentracja na najwyższym poziomie, kreatywne myślenie oraz błyskotliwa oceny sytuacji. Dostarczając odpowiednich składników odżywczych, wykorzystasz maksymalnie swój potencjał.

Zasady żywienia młodego zawodnika w pigułce.

Nie wychodź z domu bez pierwszego posiłku, śniadanie stanowi najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Opuszczanie pierwszego posiłku może odcisnąć negatywne piętno na dziennym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze. Zmniejszając ilość składników potrzebnych do wzrostu i rozwoju. Śniadanie młodego sportowca powinno opierać się o produkty z różnych grup żywnościowych, aby dostarczyć energii potrzebnej do trenowania, rywalizacji, a także wzrostu i rozwoju.

Spożywaj odpowiednie posiłki okołotreningowe, przed treningiem, w czasie treningu oraz po aktywności. Dobry posiłek przed aktywnością zapobiegają powstaniu uczucia zmęczenia, znacznie poprawi kompleksowe umiejętności takie jak: siłę, zwinność, koncentrację oraz wpływają na regenerację po treningową.

Zadbaj o odpowiednie nawodnienie. Wśród młodych zawodników, najczęstszym problemem jest stan nawodnienia organizmu przed treningiem/ meczem, aż 50-75% młodych sportowców przychodzi na trening z ODWODNIENIEM. Przyczynami tego staniu są: ignorowanie uczucia pragnienia oraz niechęć do przyjmowania płynów w ciągu dnia. Dopasuj schemat nawadniana do Twojego organizmu.

Dopasuj kolację do swoich celów, dla wielu z Was, ostatni posiłek w ciągu dnia stanowi posiłek po treningowy. Podczas sezonu, profesjonalni piłkarze, muszą zadbać o regenerację pomeczową i przygotować się do następnego spotkania tak szybko, jak jest to możliwe. Posiłek po treningowy powinien być spożyty do 30 minut po aktywności. Zaleca się, aby stanowił źródło łatwo uwalniających się węglowodanów w celu uzupełniania strat glikogenu. Następny posiłek spożyty w domu powinien być pełnowartościowy, zawierać białka, węglowodany oraz dodatek warzyw. Przygotowując się do meczu klubowego, na dwa dni przed meczem dostarcz odpowiednią porcję węglowodanów do kolacji. W celu zmagazynowania większych zasobów energii (glikogenu mięśniowego). Bazując na lekkich makaronach z sosem pomidorowy i dodatkiem pełnowartościowego białka.

Pamiętaj ! Natura tak zaprojektowała żywność, aby tworzyła zespół składników odżywczych. Jedząc różnorodnie, próbując nowych smaków, dostarczysz wszystkich składników odżywczych. Potrzebnych do rozwoju młodego organizmu. Młody zawodnik, nie może pozwolić sobie na ograniczania, rozwijaj elastyczność swoich wyborów żywieniowych, aby być przygotowanym na nieoczekiwane sytuacje w czasie podróży.

 

W razie pytań można skorzystać z porad konsultanta  ds. żywienia PSS Erwina Szymczyk, e-mail: erwina.szymczyk@soccerskills.pro

Categories: Aktualności